Инж. Румен Марков представи във В. Търново проекта си за магистралата „Дунав – Егея“
Аутобанът ще минава на 150 метра под Арбанаси и Ксилифор, предвиждат се два огромни шопинг центъра край Самоводене и Килифарево
ПРИ ГОЛЯМ ИНТЕРЕС ПРЕМИНА ПРЕЗЕНТАЦИЯТА ПРЕД ОБЩЕСТВЕНОСТТА НА ПРОЕКТА ЗА НОВАТА МАГИСТРАЛА „ДУНАВ – ЕГЕЯ“ В ГОЛЯМАТА ЗАЛА НА ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО в сряда вечерта. Близо 3 часа проектантът от „Ларж Инфрастръкчър Проджектс” инж. Румен Марков представя разработката си и отговаря на въпроси. На всички присъстващи бяха раздавани и броеве на „Борба“ с описание на магистралата и огромните й предимства пред по-скъпия, дълъг и неудобен високоскоростен път, заобикалящ Триградието, планиран от АПИ. Представители на бизнеса, граждани и административни служители от цялата област дойдоха за презентацията. Марков, който е един от най-изявените експерти по пътно проектиране, изрази мнение, че тунелът под Шипка, който има много силно лоби в лицето на вицепремиера Томислав Дончев заради родния му град, ще обслужва само живеещите в района на Габрово и Севлиево, а останалите, пътуващи от Русе към Гърция, ще предпочетат да минават през Хаинбоаз. Освен това движението през Габрово би било абсурдно с високоскоростен път, който прелива в тесен второкласен край Дебелец. Инж. Румен Марков вече е постигнал договорка с няколко водещи банки, които са готови да финансират проекта за магистралата, по която за по-малко от три часа ще пътуваме от Русе до Мароня в Гърция. Компании, които изграждат магистрали в Европа, са готови да направят и тази. Гръцкото правителство одобрява трасето, като на ход е българското, а с проекта са запознати както вицепремиерът Дончев, така и Бойко Борисов. „Едно такова съоръжение не се планува само от АПИ, а от няколко министерства- транспортно, икономическо и т.н. Ефектът трябва да е от няколко страни. Изграждането на тази магистрала няма да струва нито стотинка на правителството на България, за разлика от високоскоростния път, който ще започва и свършва в нищото. Кметът на Велико Търново Даниел Панов поиска да разбере как ще минава магистралата през Арбанаси. Успокоихме го, че тя нито ще се вижда, нито чува и няма да пречи на гледката към Царевец, Трапезица и прекрасната природа, защото ще е на 150 метра под земята“, каза в началото на презентацията си Марков.
ДВА ОГРОМНИ ШОПИНГ ЦЕНТЪРА, КОИТО ТРЯБВА ДА ПРИВЛИЧАТ ПОСЕТИТЕЛИ, СА ПЛАНИРАНИ ПО ТРАСЕТО НА „ДУНАВ – ЕГЕЯ“ В нашата област. За тях са предвидени и специални подходи и площ, а структурата им ще наподобява търговските паркове край летището в Букурещ. Единият е в района на Самоводене и Правда, а другият – край Килифарево. Мултимодален център с директни връзки с железопътен възел и летище, както и адекватна инфраструктура пък е планиран до Горна Оряховица. Важна част от новата магистрала са и бързите връзки с останалите пътища, а сегашният главен път за Русе остава и като резервен, в случай че, например, се налага да се отбие движението.
Проектантът планира и нови пътища за свързване с АМ „Дунав – Егея“, които ще позволят на жителите на цялата област да бъдат мобилни и да имат достъп до аутобана, а да не остават изолирани от трасето.
ПО НОВАТА АВТОМАГИСТРАЛА, КОЯТО ЩЕ СВЪРЖЕ ДУНАВ МОСТ С МАКАЗА, РАЗСТОЯНИЕТО МЕЖДУ ТЯХ ЩЕ СЕ ВЗЕМА ЗА 2 Ч. И 50 МИНУТИ С ЛЕКА КОЛА И ДО 3 Ч. И 55 МИНУТИ С ТОВАРНИ АВТОМОБИЛИ. Целта е да се преведе транзитният трафик в направление север – юг от Северна, Централна, Източна Европа и България към Гърция, Турция и Близкия изток, да се отвори нова търговска врата към Източното Средиземноморие. Дължината на цялото трасе е 367 км, от които по-голямата част – 327 км, са на българска територия. Магистралата е предвидено да започва от Дунав мост при Русе и да завършва при бъдещето пристанище на Мароня. Ще има 38 пътни възела, 33 тунела, над 55 км мостове и виадукти и т.н. Заложена е реконструкция на границата при Дунав мост и изграждане на два нови гранични пункта на Маказа от българска и от гръцка страна.
Финансирането ще бъде изцяло на концесия, без да се влагат пари от държавния бюджет или от европейски фондове. Крайният срок на строителството е 2025 година. Водят се разговори с представители на българското и гръцкото правителство, като проектантите се надяват до март 2020 г. да се подпишат споразумения и след това да започне изграждането. Възвръщането на инвестицията ще бъде от тол такси, които за кола ще са около 2 евроцента на километър.
Пред присъстващите инж. Марков изрази убеденост, че държавата ще приеме изгодния за нея вариант частен концесионер да поеме финансирането на аутобана в размер на 1,144 млрд. евро и така ще спести харченето на средства от бюджета. Той подчерта, че не са верни твърденията, че български фирми няма да участват в строителството. Обясни също и метода за овъзмездяване на собствениците, като даде пример с Канада, където три оценителски фирми правят средна оценка, завишава се с 50 на сто и се изплащат компенсации на засегнатите. Той призова още хората да погледнат мащабно на проекта, който дава цялостно решение за икономическото развитие на региона.
Стилян НАЙДЕНОВ
Снимки авторът
Най добрият вариант.
Супер, само нека да е без частни инициативи! Аман от концесионери 🙂
През ден пускате статии за тази идея, но съм убеден, че нито Бойко, нито Томислав няма да се занимават с нея. Те са тръгнали по друг път (буквално) и целта им е да построят колкото могат повече километри. Колкото и добри варианти да се измислят, надали някой ще ги погледне, щом е започнал процедури по неговия си.
Добре де защо се прави тунел под Шипка? Габровци да ходят до Ст. Загора на шопинг?
Длъжни са да го погледнат. Това е добър проект. Ако не искат да го хледат да си ходят.