Пазарът в Хотница е съкровищница за антикварите
Всяка втора неделя от месеца в Хотница се събират хора от близо и далеч, за да видят местния карбут.
Продавачите идват с колите си, откъдето произлиза и наименованието карбут (от английски – car – кола, boot – багажник) – аналог на българския битак. Посетителите могат да намерят почти всичко на прочутия пазар – от дрехи и обувки до лимонада, от войнишки каски до полускъпоценни камъни.
Преобладаващи са антикварните търговци, които изкарват колекционерски монети, фигури, старинни ютии, войнишки шапки, ножове и други най-различни предмети, привлекателни за любителите на по-стари вещи.
Продавачите пътуват специално за пазара от цялата страна и споделят, че евтините неща се купуват най-много. На пазара се откриват и много стоки от бита – чаши, дрехи, домакински съдове, инструменти и дори стар диван. Има хора, които събират непотребните вещи от къщите си и ги изнасят на карбута. Така разнообразието от предмети е наистина впечатляващо. Навсякъде има купища вехтории, но ако човек отдели достатъчно време и разгледа хубаво, може да намери подходящата за него находка.
Пазарът се опъва на поляната в близост до селското читалище.
Обаче дори човек никога да не е стъпвал в Хотница, няма как да обърка мястото, защото още от рано улицата към пазара е пълна с коли и хора, запътили се към находките.
Иван Гачков е настоящият организатор на селския пазар. Той разказва, че Хотнишкият битак се провежда от близо 15 години, но преди това около 10 години е имало такъв в Драгижево. Гаражните разпродажби са английска традиция, внесена от преселилите се в района британци. Организатор на карбута било семейство от селото, от около година обаче те са го завещали на Иван Гачков.
Според него в началото имало много англичани, които изваждали за продажба непотребни за тях стоки от домовете си. Днес обаче преобладават българските сергии, на които се намират предимно антикварни стоки. Продавачите там споделят, че интересът през годините спада и сега има значително по-малко посетители. Въпреки това опънатите маси и постелки със стоки са десетки и купувачите не спират да пристигат цялата неделна сутрин.
Елина ГЕНОВА