Общинските съветници не позволиха строителството в гората над болярския град
Ще умуват още и за седеметажния хотел в центъра
ЗАСИЛЕНО ГРАЖДАНСКО ПРИСЪСТВИЕ И ИЗКАЗВАНИЯ СРЕЩУ ЗАСТРОЯВАНЕТО С ЕДНОФАМИЛНИ КЪЩИ НА 38 ДКА ГОРА НАД ВЕЛИКО ТЪРНОВО попариха инвестиционните намерения на собственика на земята „Риъл Естейт Ентърпрайсис“. Софийската компания поиска изменение на Общия устройствен план на общината, за да може да трансформира имота си и да строи, но срещна ожесточен отпор от граждани на болярския град, както и от самите общински съветници, които засега не позволяват да се пипат дърветата и край тях да изникнат къщи.
Няколко дни преди вчерашната сесия екоактивисти заляха социалните мрежи с факти около доброволното залесяване на района, станало със средства и труда на жителите на Велико Търново в далечното минало, за да се предотвратят ерозионни процеси и да се допринесе за екологията на града. Освен това бяха припомнени и редица факти около разпродажбата на гори и терени в местността Дервеня, част от които по една от най-срамните сделки на предишните управления – тази за т.нар. “Нафтено стопанство“, при която Община В. Търново умишлено спря да плаща наем от 200 лв. за мазе и по скандален договор натрупа 200 хил. лв. дългове, като, за да не бъде осъдена, даде шест терена и 53 дка борови гори на частни фирми.
„Темата е болезнена, понеже освен всичко друго става дума и за дългогодишна справедлива битка и сага на великотърновци, които искат да защитят горите и природата от инвазията на багерите и хаотичното строителство. И понеже казусът кореспондира с едни свръхинтересни, но вероятно забравени вече дебати от януари 2013 г., когато е приеман Общият устройствен план и когато някои от тогавашните действащи лица са нарекли съответното заседание на Общинския съвет историческо.
Очевидно сянката на една срамна заменка, влязла в историята като „Нафтеното стопанство“, ще виси дълго над Велико Търново и освен че ще засрамва някои бивши управници, ще ни е като предупредителен сигнал да внимаваме. Да даваме зелена светлина на добрите, законосъобразните намерения на честните и почтени инвеститори и да не клякаме пред всички съблазнителни на пръв поглед предложения, без да сме премерили и пресметнали десет, двайсет, сто пъти. Говоря по принцип, без да визирам конкретния случай. Нали не искаме втори Росенец?“, каза пред присъстващите съветникът Елена Чамуркова.
МЕСТНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРИСТИ ВЪРНАХА ЗА ИЗЯСНЯВАНЕ И ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ И ТОЧКАТА, посветена на изграждането на седеметажен хотел в центъра на старата столица. Арх. Драгомир Йосифов като представител на управляващото мнозинство изтъкна, че строителните режими, съобразени със съхранението на паметниците на културата, за тази местна зона позволяват до 4 етажа, плюс един мансарден. По-голяма височина може да има само с решение на Общинския съвет, което може да дойде при предоставяне на допълнителна информация относно проекта, каза експертът и въпросът бе отложен за следващите заседания.
С. НАЙДЕНОВ
С решение на Общински съвет? И със съгласието на гражданите. Стига толкова олигархия. И ПОВЕЧЕ НЯМА ДА НИ ДИКТУВАТ ХОРА С ДАЛЕЧ НЕ ИЗТЪНЧЕН ВКУС! Този град може да бъде приказка. А все още не е!
Заложете на старите згради, на покосяване и поддръжка на пътищата, на честотата и парковете. Пътният възел може да стане по привлекателен, ако се засеят цветя и се почиства и покосява редовно. Да не говорим за къщите музей, преправят им толкова, евтино и фалшиво фасадите, чеедва ли ще издържат дълго. Закона трябва да бъде строг и да не се правят компромиси. Единственното бъдеще за България е туризмът.Трябва да се заложи на това плюс транспорт и професионално обслужване. Качествена храна.
Историята помни и случаи, когато на общински съвет е решено едно, а след половин година става друго… Под предтекст, че решението на съвета е незаконно;)