Д-р Паула Лозанова от iClinic – В. Търново: „Поставянето на ботокс при невромускулни заболявания и алергии е опасно“
Д-р Паула Лозанова е специалист по естетична и клинична дерматология, както и специалист по лицево-челюстна хирургия.
Тя е изтъкнат експерт в областта на регенеративната медицина, създател на иновативни методики за подмладяване на кожата и тъканите чрез екзозоми и биостимулатори. Утвърдила се е и като международен трейнър и специалист в работата с лифтинг конци Aptos – една от най-модерните и ефективни технологии за нехирургичен лифтинг и стягане на кожата.

Само преди месец 12 жени постъпиха в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ заради усложнения след поставяне на ботулинов токсин. Това изведе на преден план в общественото полезрение темата за безопасността при провеждането на разкрасителни процедури. От здравното министерство стартираха проверки в цялата страна във връзка с предлагането на нерегламентирани естетични интервенции от лица без медицинско образование.
Какво трябва да знаят дамите, преди да се подложат на подмладяване с ботокс и филъри, попитахме д-р Паула Лозанова от iClinic – В. Търново.
– Каква е разликата между ботокс и дермални филъри?
– Ботоксът (ботулинов токсин) временно блокира нервните импулси към мускулите, като по този начин изглажда мимическите бръчки. Дермалните филъри съдържат хиалуронова киселина или други вещества, които запълват бръчките и оформят контурите на лицето. Към тях принадлежат и колагеновите стимулатори.
– Кога поставянето на ботокс може да е опасно за пациентите и защо?
– Опасно е при невромускулни заболявания и алергии. Неправилното инжектиране или прекомерното количество може да доведе до асиметрия или спадане на клепача.
– Възможно ли е ботоксът и филърите да причинят дълготрайни или необратими щети?
– Филърите в редки случаи могат да доведат до грануломи, фиброза или съдова обструкция. Ботоксът обикновено има временен ефект.
– Има ли пациенти, при които тези инжекционни процедури са противопоказни?
– Да – при бременност, кърмене, автоимунни заболявания, кожни инфекции, онкологични заболявания и склонност към келоиди.
– За какво трябва да попитат лекаря пациентите преди манипулациите?
– За очакваните резултати, рискове, грижи след процедурата, вида на използваните продукти и времето за възстановяване.
– Как се разпознават качествените ботокс и филъри от фалшивите?
– Оригиналните продукти имат сертифицирани производители и опаковки. Лекарят трябва да показва партидния номер на пациента.
– Какви грижи трябва да полага пациентът след интервенцията?
– Да избягва натиск върху зоната, сауна, алкохол и физически натоварвания за 24-48 часа. Лекарят ще даде насоки за всяка процедура.
– Какви са стандартните странични ефекти и кои са симптоми на усложнения?
– Като нормални се приемат зачервяване, оток и малки синини. Признаците на усложнения са силна болка, промяна в цвета на кожата, некроза и инфекция.
– Има ли риск от автоимунни заболявания след ботокс и дермални филъри?
– Няма доказателства за пряка връзка, но пациентите с автоимунни заболявания трябва да бъдат внимателни.
– Какви съвети отправяте към пациентите по отношение на тези разкрасителни интервенции?
– Избирайте квалифициран лекар, проверявайте продуктите, следвайте препоръките за грижи, избягвайте прекомерните процедури. Естественият вид е най-добрият резултат.
Следващата визита на д-р Паула Лозанова в iClinic – Велико Търново, ще се състои на 22 март. На същата дата в дерматологичната клиника ще гостува и д-р Симеон Георгиев – специалист по лицево-челюстна хирургия, както и по дерматохирургия и регенеративна медицина.
iClinic Dermatology & Aesthetics се намира на улица „Чавдар войвода“ 7 и работи всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Телефони за връзка: 0882 00 44 55 и 0882 00 44 54.
Галина ГЕОРГИЕВА